Ana-Maria Bugneriu
15749

Ana-Maria Bugneriu

Directoare executivă la Fundația Comunitară Sibiu, inițiatoare și facilitatoare  în cadrul ALU

A absolvit Facultatea de Psihologie a Universității Lucian Blaga din Sibiu, iar la 19 ani a co-fondat FACIL Society, inițiativă educațională dedicată sprijinirii tinerilor cu potențial de a-și aduce contribuția în societate și domeniile lor de interes. A acumulat experiență în domeniul corporate prin activitatea sa din cadrul echipei de employer branding și recrutare a Continental Automotive Sibiu. În anul 2015 s-a dedicat activității sale de la Fundația Comunitară Sibiu unde a coordonat programul YouthBank adresat dezvoltării leadership-ului liceenilor din Sibiu și Fondul Științescu prin care sunt finanțate numeroase inițiative educaționale STEAM. De asemenea, Ana gestionează relația cu partenerii și sponsorii corporate în cadrul Maratonului Internațional Sibiu, și a contribuit la crearea Științescu Hub și a rețelei de cluburi de programare CoderDojo din Sibiu. Din 2022 ocupă poziția de Directoare Executivă în cadrul Fundației Comunitare Sibiu.